زندگی نامه

الله‌وردی دهقانی در سال ۱۳۴۷ روستای کیقال شهرستان ورزقان آذربایجان شرقی به دنیا آمد .

تحصیلات ابتدائی را در روستای زادگاه خود کیقال و راهنمائی را در روستای بکرآباد همجوار زادگاه خود به پایان رساند.

با اخذ دیپلم تجربی از شهر اهر به مرکز تربیت معلم شهید رجائی شهر تبریز در رشته علوم تجربی راه یافت .

در آموزش و پرورش استخدام گردید و به شغل مقدس معلمی که از کودکی علاقه داشت پرداخت. یک سال بعد از اشتغال در آموزش و پروش شهرستان ورزقان و فارغ التحصیلی از تربیت معلم در رشته شیمی از دانشگاه تبریز پذیرفته شد و در سال ۱۳۷۴ از دانشکده شیمی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شد. در آموزش و پرورش به تعلیم و تربیت فرزندان ایران اسلامی ادامه داد.

تحصیلات خود را در کارشناسی ارشد و دکتری در رشته علوم سیاسی گرایش مسائل ایران تکمیل نمود.

در دوره نهم مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۰ از شهرستان ورزقان و بخش خاروانا به مجلس شورای اسلامی راه یافت.

دوره نهم مجلس شورای اسلامی عضو و دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه ورزقان و خاروانا در استان آذربایجان شرقی بود .

در سال ۱۳۹۱ دو زمین‌لرزه پی‌در‌پی، زلزله اول در ساعت ۱۶:۵۳ با بزرگی گشتاوری Mw=6.4 در فاصله ٢٣ کیلومتری غرب اهر و زلزله دوم در ساعت ۱۷:۰۴ با بزرگی گشتاوری Mw=6.3 در٣٠ کیلومتری اهر و حدود ۵٠ کیلومتری شمال شرق تبریز، موجب تلفات جانی و خسارت مالی و هراس مردم در استان آذربایجان شرقی شد. این زلزله‌ها دارای ژرفای کانونی حدود ١٠ کیلومتر و سازوکار امتداد لغز بودند. تلفات جانی ٣٠۶ کشته و ٣٠٣٧ مجروح (بر اساس آمار وزیر بهداشت و درمان، بر مبنای گزارش دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان شرقی) و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت تحت تاثیر رخداد و خرابی در روستاهای ارسباران در محدوده ورزقان ، اهر و هریس گزارش شد.

هراس مردم موجب استقرار در محدوده هوای باز در شهرهای مذکور و هم‌چنین شهر تبریز شد. بیشترین تلفات انسانی از روستاهای «باجه باج»، «گوره دره» و «دبنوو » و هم‌چنین شهر «ورزقان» گزارش شده است.

آقای دکتر دهقانی در زمان زلزله ورزقان تلاشهای شبانه روزی در منطقه داشت و با تلاشهای خود توانست حضور پر برکت رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ایران ، رئیس جمهور وقت ، رئیس مجلس شورای اسلامی ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کمسیونهای مجلس شورای اسلامی و تقریبا همه وزیران و روسای سازمانهای لشکری و کشوری را در منطقه فراهم نموده و بحران بوجود آمده را فرصتی برای بازسازی و نوسازی منطقه ارسباران تبدیل نماید.

وی به دلیل کم کاریهای برخی نهادها و شدت آلام و مشکلات مردم زلزله زده ارسباران انتقادهایی هم از دولت وقت داشتند .

دکتردهقانی در حوزه صنعت فعالیتهایی گسترده ای داشته است و عضو هیئت مدیره شرکت فولاد متیل بوده است .

وی برای دومین بار توسط مردم دیار ستارخان از رهبران جنبش مشروطه ، به نمایندگی مردم شهرستان ورزقان و بخش خاروانا در دورهٔ یازدهم مجلس شورای اسلامی انتخاب گردیده است

ایشان اکنون عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ، رئیس کمیته معدن و صنایع معدنی کمسیون مذکور در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی می باشد با توجه به اینکه از مهمترین دغدغه های ایشان اشتغال و تولید است با تلاشهایی فراکسیون اصناف و بازاریان و تولیدکنندگان را در مجلس شورای اسلامی با همکاری نمایندگان دغدغه مند تشکیل داده است و نائب رئیس فراکسیون اصناف و بازاریان و تولیدکنندگان می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی دکتر الهویردی دهقانی » زندگی نامه