🔷 نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تداوم عوام فریبی های شرکت ملی صنایع مس ایران پروژه هیپ لیچینگ تولید مس کاتد در سونگون را، اقدامی عوام فریبانه ارزیابی کرد.

به گزارش “خبر نیم روز ، دکتر دهقانی در گفت و گو با خبرنگاران با تاکید بر ضرورت اجرای طرح های مدرن و موثرتر در این مجموعه افزود: آقای رستمی، مدیرعامل مس ایران، با تبلیغ افتتاح پروژه ۳ هزار تنی “هیپ لیچینگ تولید مس کاتد در مجموعه مس سونگون نمی تواند مجموعه فساد زده مس و ناکارآمدی مدیریتی خود را تطهیر و ترمیم کند. وی افزود: پروژه هیپ لیچینگ برای تولید مس کاتد جدای از آن که پروژه ای قدیمی است، در هیچ جای دنیا از این تکنولوژی منسوخ برای تولید مس استفاده  نمی شود و حتی برای جداسازی مس از خاک های اسیدی، به دلیل بازدهی ۵۰ درصدی و پائین روش هیپ لیچینگ، از روش فلوئوسیون استفاده می شود. دکتر دهقانی با غیر اقتصادی دانستن طرح هیپ لیچینگ تصریح کرد: پروژه هیپ لیچینگ مس سونگون ۱۰ سال قبل عملیاتی شده، با این حال و علی رغم غیر اقتصادی بودن، امکان تعطیلی آن نیز به جهت سرمایه گذاری های صورت گرفته وجود نداشت و ناچار به اجرا و افتتاح آن شده اند. نماینده شهرستان ورزقان در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد:

شرکت مس ایران برای استحصال مس کاتد، به راحتی می تواند روشهای مدرن و با صرف تری همچون استحصال مس کاتد با روش ذوب مس یا فلوتوسيون را جایگزین کند که متاسفانه تاکنون مورد توجه نبوده است.

وی گفت: پروژه هیپ لیچینگ برخلاف ادعاهای تکمیل و برنامه ریزی های افتتاح برای آن، همچنان پروژه ای ناقص به شمار می رود و باوجود اجرای ۹۰ درصد طرح در دوره های قبل، مدیریت فعلی مس ایران در یک سال اخیر، نتوانسته است نسبت به تکمیل ۱۰ درصد باقی مانده پروژه اقدام عملی صورت دهد. دکتر دهقانی تصریح کرد: شرکت ملی مس ایران بهتر است پاسخ دهد، چرا پروژه های بزرگ و مهمی همچون تولید ۴۰۰ هزار تنی مس کاتد به روش ذوب و تولید یک میلیون تن مس کنسانتره را در سونگون اجرایی نمی کند و در خصوص فساد موجود در برخی بخش های مدیریتی خود نیز شفاف سازی کند! وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت بخش معدن در اقتصاد ملی و نیز پرهیز از فساد، افزود: شرکت ملی مس ایران، مصداق بارز هشدارها و تذکرات مقام معظم رهبری در خصوص ارزهای تلگرامی، عدم توسعه معادن، عدم اجرای کریدور شمال به جنوب و فساد است.

دکتر دهقانی در خاتمه تاکید کرد: مطالبه اصلی مردم و مسوولان، اجرای مگاپروژه های موثر و مهم در منطقه است ولی متاسفانه مدیران شرکت مس ایران، همواره از این مطالبه مهم و بحق طفره می روند.

توسط دهقانی

پایگاه اطلاع رسانی دکتر الهویردی دهقانی نماینده مردم شریف شهرستان ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه اطلاع رسانی دکتر الهویردی دهقانی » دکتر دهقانی: عوام فریبی شرکت مس بس است!شرکت مس مصداق بارز تذکرات رهبری است!