وعده تولید یک میلیون و 600 هزار دستگاه در سال آینده با عملکرد کنونی خودروسازان محقق نمی‌شود/ در شرایط فعلی هر فرمولی برای عرضه خودرو به کار گرفته شود، جوابگو نیست

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه در شرایط فعلی هر فرمولی برای عرضه خودرو به کار گرفته شود، جوابگو نیست، تحقق وعده تولید یک میلیون و 600 هزار دستگاه در سال آینده با عملکرد کنونی خودروسازان را غیرممکن دانست.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه در شرایط فعلی هر فرمولی برای عرضه خودرو به کار گرفته شود، جوابگو نیست، تحقق وعده تولید یک میلیون و 600 هزار دستگاه در سال آینده با عملکرد کنونی خودروسازان را غیرممکن دانست.
 

*** تیراژ تولید خودرو

 
به گزارش صنایع، الهویردی دهقانی درباره تیراژ تولید خودروسازان، گفت:
وزیر صمت در سال گذشته وعده داد که تیراژ تولید در سال 1401 به حدود یک میلیون و 500 هزار دستگاه برسد این در حالی است که براساس آخرین گزارشات ارائه شده این عدد در سال جاری به یک میلیون و 200 هزار دستگاه رسیده است در واقع تیراژ تولید نسبت به سال گذشته حدود 20 درصد رشد داشته است البته در صورتی که آمار ارائه شده دقیق باشد.
 
وی با بیان اینکه وزارت صمت وعده تولید یک میلیون و 600 هزار دستگاه در سال آینده را داده است، افزود:
به نظر می‌رسد این وعده با شرایط و عملکرد کنونی خودروسازان محقق نمی‌شود.
 

*** نحوه عرضه خودرو

 
وی درباره نحوه عرضه خودرو، تصریح کرد:
درشرایط فعلی هر فرمولی که برای عرضه خودرو به کار گرفته شود، جوابگو نیست زیرا اصل اساسی برای تنظیم بازار تناسب عرضه و تقاضا است در شرایطی که تقاضا چندین برابر عرضه است، هیچ نسخه‌ای نمی‌تواند بازار را کنترل کند.
 
دکتر دهقانی در ادامه بیان داشت:
اگر تقاضا حدود 10 تا 20 درصد بیشتر از عرضه بود، مدیریت بازار ممکن بود اما با توجه به اینکه در حال حاضر بیش از 10 میلیون خودروی فرسوده در کشور وجود دارد و تقاضا نیز نسبت به عرضه بسیار بیشتر است و در مقابل خودروسازان نیز برنامه عملی برای رفع این مشکلات ندارند، نمی‌توان انتظار داشت سریعا قیمت خودرو کاهش و کیفیت افزایش یابد.
 

*** واردات خودرو

 
به گزارش صنایع، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان اضافه کرد:
با وجود اینکه موضوع واردات خودرو به منظور مدیریت بازار و افزایش عرضه در مجلس تصویب شده اما به درستی عملیاتی نشده است و هنوز تعداد خودروهای وارداتی بسیار کم است، البته مشخص نیست که خودروهایی که قرار است، وارد شود بتواند بر کنترل قیمت و مدیریت بازار خودروهای اقتصادی اثر مثبت داشته باشد یا خیر.

توسط عزیزی

پایگاه اطلاع رسانی دکتر الهویردی دهقانی نماینده مردم شریف شهرستان ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه اطلاع رسانی دکتر الهویردی دهقانی » دکتر دهقانی: در شرایط فعلی هر فرمولی برای عرضه خودرو به کار گرفته شود،جوابگو نیست