دکتر دهقانی در گفت‌وگو با افکارنیوز مطرح کرد:

نبود سیاست بلند مدت برای رفع آلودگی هوا

دکتردهقانی گفت: طراحی سیاست میان‌مدت و بلندمدت برای رفع آلودگی هوا می‌تواند تضمینی برای تعریف و تامین بودجه اختصاصی به منظور مقابله با آلودگی هوا باشد.

 الهویردی دهقانی ، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با افکارنیوز بااشاره به وضعیت و علت آلودگی هوا گفت: منبع اصلی آلودگی هوای شهر تهران و کلانشهرها خودرو است. هر چند آمارهای مختلفی وجود دارد، اما بیش از ۶۰ درصد منشاء آلودگی تهران و کلانشهرها به دلیل خودروهاست.
وی افزود: تا زمانی که معضل ایجاد آلایندگی در صنعت خودرو حل و فصل نشود این آلودگی هوا باقی خواهد ماند. مسئله بعدی تمرکز گرایی ما در کشور به ویژه پایتخت است. ازطرفی علاوه بر اینکه گرمایش خانه‌ها نیز در آلودگی هوا بی‌تاثیر نیستند، کارخانجات و صنایع نیز در بسیاری از کلانشهرها به ویژه شهر تهران به آلودگی هوا دامن می‌زنند.

دهقانی ادامه داد: اینکه بگوییم باید بودجه‌ای برای رفع آلودگی درنظر بگیریم، قابل قبول نخواهد بود. مگر اینکه یک سیاست میان مدت و بلندمدتی را برای اصلاح این مشکل و منشاء آلوده کننده هوا اتخاذ کنیم.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس اظهارکرد: نخستین راه، اصلاح خودروهای فرسوده یا هیبریدی کردن آن‌هاست که دست‌کم سوخت کمتری مصرف کنند. استفاده از تکنولوژی‌های نوین در ساختمان‌سازی نیز می‌تواند موثر باشد تا انرژی فسیلی کمتری مصرف شود.
او گفت: همچنین انتقال کارخانه‌ها از اطراف تهران و اطراف کلانشهرها به یک سری مناطق مخصوص می‌تواند راهکارهای درست و اساسی برای رفع یا کم کردن آلایندگی هوای تهران و کلانشهرها باشد.
دهقانی خاطرنشان کرد: شهر تهران در شب‌ها ۸ میلیون و روزها بیش از ۱۰ میلیون جمعیت دارد. این به آن معناست که روزانه ۴ میلیون جمعیت به تهران رفت و آمد دارند.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس درانتها بیان کرد: کسانی که به تهران رفت و آمد می‌کنند از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند که باعث آلودگی هوا می‌شود. اگر بتوانیم به سمتی حرکت کنیم که تمرکزگرایی را به حداقل برسانیم. حتی طوری که نیاز به حضور فیزیکی افراد در پایتخت نباشد و درنهایت با چنین روشی می‌توانیم شاهد بهبود و اصلاح و کاهش آلایندگی‌ها باشیم.

توسط عزیزی

پایگاه اطلاع رسانی دکتر الهویردی دهقانی نماینده مردم شریف شهرستان ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه اطلاع رسانی دکتر الهویردی دهقانی » دکتر دهقانی:نبود سیاست بلند مدت برای رفع آلودگی هوا