دکتر دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «رسالت» درخصوص مذاکرات هسته‌ای وین می‌گوید: به‌احتمال‌قوی توافق بین طرفین در وین انجام خواهد شد که طبیعتا هم در ایران و هم در آمریکا تبعاتی خواهد داشت.
وی افزود: ذات مذاکره همین است که طرفین تمام تلاش خود را برای اخذ امتیازات حداکثری از یکدیگر خواهند کرد. ایران نیز از همان ابتدا به‌واسطه تغییر رویکرد دولت سیزدهم و جبران ضررهایی که در دولت روحانی به کشور تحمیل شد
با جدیت وارد میدان مذاکرات وین شد.
دهقانی ادامه داد: درهمین راستا باوجوداین‌که تمام مقامات حاضر در وین به نزدیک شدن مباحث و اختلافات مذاکره‌کنندگان اذعان می‌کنند اما آمریکا همچنان برای این‌که امتیاز کمتری به ایران بدهند مقاومت می‌کند.
این نماینده مجلس اظهارکرد: طرف‌های غربی از همان ابتدا سعی داشتند تلقین کنند که برجام قبلی دیگر فایده‌ای ندارد و باید توافق جدیدی منعقد شود؛ اما ما از همان ابتدا تأکید می‌کردیم که برای مذاکره، مذاکره نخواهیم کرد.
او تأکید کرد: درحال حاضر طرف غربی می‌داند که برای حصول مذاکرات باید تمام خطوط قرمز ایران را بپذیرد و خواسته‌های ما را مدنظر قرار دهند. این مواضع نه‌تنها حداکثری نیست بلکه حق منطقی ایران است.
تحولات بین روسیه و اروپا، احتمال حصول توافق را افزایش داده است
دهقانی اظهارکرد: این روزها باوجوداین‌که مباحث وین به مرحله نهایی رسیده است، اما طرف غربی هنوز هم تلاش دارند که بسیاری از تحریم‌ها را نه‌تنها لغو نکنند بلکه مجددا برای ایجاد اعتماد، تضمین ندهند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: اگر خواسته‌های ایران رعایت نشود ایران تن به این توافق نخواهد داد. اگر غرب بخواهد خطوط قرمز ایران ر ا مدنظر قرار ندهد ما می‌دانیم که هدفشان چیست. غرب مجددا می‌خواهد کارشکنی کند اما ایران واقعا مجددا یک اشتباه را دوبار تکرار نخواهد کرد.
وی درانتها گفت: شرایط دنیا اکنون طوری است که باتوجه به شرایط بین اوکراین و تحریم روسیه، غرب به توافق با ایران نیاز دارد و کشمکش بین اروپا و روسیه و مباحث کمبود انرژی، احتمال این‌که توافق در دقیقه 90 منعقد شود وجود دارد.

توسط دهقانی

پایگاه اطلاع رسانی دکتر الهویردی دهقانی نماینده مردم شریف شهرستان ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه اطلاع رسانی دکتر الهویردی دهقانی » دکتر دهقانی:اگر مواضع ایران در وین پذیرفته نشود توافق نخواهیم کرد