به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، الهویردی دهقانی عضو فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی در برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص لزوم اصلاح ساختار مناطق آزاد برای حذف قاچاق و افزایش صادرات گفت: دولت سیزدهم و همچنین دبیر مناطق آزاد رویکردهای خاصی به مناطق آزاد دارند.

رویکرد جدید دولت در خصوص مناطق آزاد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه برخی از مناطق آزاد کشور طی سالیان گذشته از رسالت اصلی خود یعنی واردات تکنولوژی و کمک به صنعتی کردن و توسعه صادرات فاصله گرفته بودند افزود: خوشبختانه دولت سیزدهم و همچنین دبیر جدید مناطق آزاد رویکردهای خاصی به مناطق آزاد دارند.

وی افزود: البته برخی مناطق آزاد هم کارکردهای خیلی خوبی داشتند مانند منطقه آزاد ارس که یکی از صنعتی ترین مناطق آزاد کشور محسوب می شود اما با سیاست گذاری های جدید و تعامل بیشتر با دولت و دبیرخانه امیدواریم که از پتانسیل عظیم مناطق آزاد هفتگانه بهترین استفاده را در جهت توسعه صادرات و واردات تکنولوژی داشته باشیم.

اصلاح ساختار مناطق آزاد ضروری است

این نماینده مجلس با اذعان به ضرورت اصلاح ساختار برخی از مناطق آزاد و آمادگی مجلس یازدهم در این زمینه گفت: ما در این حوزه باید منافع ملی را در نظر گرفته و سیاست های اقتصادی را بجای دید منطقه ای از دید ملی اتخاذ کنیم.

دهقانی اظهارکرد: کمیسیون های مجلس شورای اسلامی باید از طریق نشست با مسئولان مربوطه و کارشناسان بخش خصوصی و مسئولان دبیرخانه مشکلات مناطق آزاد را احصا، بررسی و حل و فصل کنند.

عضو فراکسیون مناطق آزاد مجلس در خصوص وضعیت اضافه شدن مناطق آزاد جدید به مناطق هفتگانه گفت: مناطق آزاد در برخی عرصه ها تخفیفات و مزایایی دارند لذا احداث مناطق آزاد جدید هم متقاضیان زیادی دارد اما باید منافع ملی را در نظر گرفت.

دهقانی تأکید کرد: ما مناطق آزاد را باید در نقاطی مستقر کنیم که پتانسیل های متناسب با آن ها وجود داشته باشد. به عبارت دیگر ما باید تکنولوژی و تاسیسات و ماشین آلات را وارد مناطق آزاد کنیم تا مواد اولیه به محصولات نهایی تبدیل شوند./

توسط عزیزی

پایگاه اطلاع رسانی دکتر الهویردی دهقانی نماینده مردم شریف شهرستان ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه اطلاع رسانی دکتر الهویردی دهقانی » دکتردهقانی:لزوم سیاست گذاری های جدید برای استفاده از پتانسیل عظیم مناطق آزاد