بسم الله الرحمن الرحیم
مردم ولایتمدار ، انقلابی و ظلم ستیز ایران اسلامی و آذربایجان ، بویژه شهرستان ورزقان
با سلام و احترام
با سلام و تحیات خدمت رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی و سلام و صلوات به ارواح طيبه شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اظهارات ضد ملی ، تفرقه افکنانه و انحصار گرایانه برخی از نمایندگان همکار استان کرمان ضمن احترام و تکریم مردم عزیز و نمایندگان استان کرمان مطالبی به شرح زیر استحضار میرسانم :
۱ – همکاران محترم و کسانی را که حرکتها و دیدگاههای ضد ملی و اسلامی را ترویج داده و تخم مخالفت و دشمنی بین قومیت ها را می افکنند توصیه میکنم، منش و افکار و فداکاریهای سرداران بزرگ ایران اسلامی از جمله سرداران شهید باکری‌ها و شهید حاج قاسم سلیمانی‌ها و انسانهای فرهیخته ایران اسلامی را نه لغلغله زبان بلکه در عمل الگوی خود قرار دهند.
۲ – از زمان تأسیس شرکت ملی مس که بیش از ۵۰ سال است ، تمام درآمدهای شرکت ملی مس از استانهای مختلف کشور از جمله آذربايجانها، خراسانها، سیستان و بلوچستان و استان یزد به استان کرمان سرازیر می شود. این کار ماحصل تفکر و عملکرد مسئولین کشوری برخاسته از آن استان در گذشته مى باشد که متأسفانه مدتهای مدیدی تا دولت سابق در مسند قدرت بودند و متأسفانه این انحصار را برای تأمین منافع مافیای خاص حفظ کرده‌اند و اجازه نداده‌اند این صنعت مهم ، کشوری و رقابتی شده و در تمام کشور گسترانده و صنایع تکمیلی و پایین دستی آن ایجاد شده و از خام فروشی به صنعت پویا کشوری تبدیل شود.
در این راستا بیش از ۲۰ سال است که سالانه حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان از سرمایه و منابع مادی شهرستان ورزقان از استان آذربایجان شرقی به استان کرمان سرازیر میشود ولی مسئولین و مردم آذربایجان جهت حفظ انسجام و وحدت ملی و ایران وطنی ترین بودن ، به خود اجازه نداده‌اند حرفهای قوم گرایانه ، انحصار گرایانه و مخربی مثل اظهارات برخی از آقایان را از زبانشان جاری کنند.
شرکت ملی مس سالانه هزاران میلیارد تومان از جیب مردم کشور مخصوصا شهرستان ورزقان آذربایجان در ورزش استان کرمان هزینه می‌کند.
معلوم نیست چرا وقتی که وزیر محترم صمت بنا به درخواست مسئولین و مردم استان آذربایجان شرقی دستور انتقال پرطرفدارترین تیم کشور و آسیا باشگاه تراختور و ماشین سازی را همانند سایر باشگاههای صنعتی کشور به دلیل حمایت گسترده مردم سراسر کشور از تیم تراختور که ایرانی ترین و ملی ترین تیم فوتبال کشور محسوب می شود، را صادر می کند برخی آقایان جنجال به‌پا کرده و با اظهارات غیر مسئولانه حقوق مردم را نادیده گرفته و وحدت ملی را به خطر می اندازند.
از مسئولین امنیتی کشور میخواهم با اشخاصی که حرفهای نسنجیده و مغایر با وحدت ملی و انحصار طلبانه میزنند برخوردهای لازم را انجام دهند.
۳ – یکی از نمانیدگان برخلاف واقعیت و در کمال تعجب ۸۰ درصد مس کشور را به استان کرمان اختصاص داده اند که حرف دروغ و گمراه کننده مى باشد.
از حدود ۱ میلیون تن کنسانتره مس کشور که زیربنای تولید حدود  ۲۳۰ هزار تن مس کاتد تولیدی در کرمان می باشد ، ۳۵۰ هزار تن در ورزقان و ۵۰ هزار تن در اهر استان آذربایجان شرقی تولید میشود. یعنی ۴۰ درصد تولید مس در استان آذربایجان شرقی می باشد و ۶۰ درصد مابقی در سیستان و بلوچستان، خراسان ، یزد ، استانهای شمالی و کرمان تولید میشود. چرا اشخاصی با اهداف خاص ۸۰ درصد تولید مس کشور را به یک استان کرمان نسبت می دهند؟؟
اگر قرار باشد از معادن مس به استانهای مختلف کشور درصد اختصاص داده شود باید بر اساس آیتم هایی مانند حجم ذخیره و معادن کشف شده مس در سراسر کشور و تولید و … درصد سهم اختصاص داده شود که در این مورد با قاطعیت اعلام می نمایم معدن مس سونگون ورزقان به تنهایی با ذخیره قطعی بیش از ۴ میلیارد تن از کل معادن مس کرمان ذخیره بیشتری دارد. معادن مس دیگر شهرستان ورزقان و شمال‌غرب کشور که چند تای آنها کمتر از معدن مس سونگون میباشند را کنار میگذارم.
۴- اکنون دیگر زمان آن رسیده است که به‌ حکومت مافیای چند تابعیتی حاکم بر صنایع مس کشور خاتمه داده شود. در این راستا تمام مسئولین کشور و وزیر محترم صمت و بویژه مسئولین، نمایندگان و مردم آذربایجان مثل همیشه پرچمدار این حرکت اصلاحی هستند و ذره‌ای در مبارزه با مافیای حاکم بر مس کشور به خود تردید راه نداده و بهرمندی شهرستان ورزقان و استان آذربایجان شرقی از ۲۵ هزار میلیارد تومان درآمد فعلی معدن مس سونگون را که سالهاست به کرمان سرازیر می شود، خواستارند. در این راستا تشکیل شرکت مس سونگون آذربایجان که کلید خورده است از مطالبات مهم مسئولین و مردم آذربایجان می باشد. از وزیر محترم صمت میخواهم تا آخر سال این مهم را عملی نماید.
۵ – کسانی که امروز از شهرستان کرمان و جاهای دیگر برای صنعت مس مالکیت خود خوانده ادعا و اعلام می کنند در شهرستان منطقه خود مس ندارند اما استانها و شهرستانهای دارای مس از جمله شهرستانهای رفسنجان و شهربابک را به مستعمره خود تبدیل کرده اند. از وزیر محترم صمت میخواهم نقطه پایانی به ادعای این مدعیان مافیایی بگذارد.
با توجه به توضیحات بالا قضاوت را به مردم عزیز کشور و مسئولین عزیز واگذار میکنم.
در پایان جواب همکار عزیزم نماینده محترم کرمان را از تریبون مجلس برخود محفوظ داشته و انشاءالله عملی خواهم کرد.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
دهقانی نماینده مردم شهرستان ورزقان

توسط عزیزی

پایگاه اطلاع رسانی دکتر الهویردی دهقانی نماینده مردم شریف شهرستان ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه اطلاع رسانی دکتر الهویردی دهقانی » بیانیه دکتر دهقانی در پاسخ به داد و بیداد نمایندگان کرمان در خصوص انتقال مالکیت تراکتور و ماشین‌سازی به شرکت مس