• بخش اول :
 • نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی در تشریح عملکرد دو ساله خود در بین الصلاتین نماز جمعه از حضور پرشور مردم و مسئولین شهرستان در نماز جمعه تشکر کرد و افزود: از امام جمعه محترم ورزقان ، از بابت اینکه زمانی را به ما محیا کرده تا خلاصه ای از عملکرد دو ساله خود را ارائه دهیم تشکر می کنم.
 • دکتر دهقانی گفت: در ابتدای عرائضم از رئیس جمهور انقلابی و پرتلاش و هئیت دولت محترم کشور بابت انتخاب شهرستان ورزقان به عنوان مقصد اول در سفر اخیر به استان آذربایجان شرقی تشکر می کنم که نشان دادند مسائل شهرستان ورزقان و خاروانا از مسائل درجه یک کشور است و این حضور باعث شد اهمیت و جایگاه شهرستان ورزقان در استان و کشور ارتقا یابد.
 • وی گفت: همچنین جا دارد از تلاش های حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی ، عابدین خرم استاندار انقلابی استان آذربایجان شرقی و سایر مسئولین استان که در این زمینه تلاش کردند تشکر کنم.
 • عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس افزود: از عمده مسائلی که در شهرستان ورزقان و خاروانا خیلی مهم است و بنده به اتفاق دیگر مسئولین در دو سال اخیر تلاش کرده ایم آن را تبیین و تثبیت کنیم ، استقلال معدن مس سونگون است که ابعاد این کار خیلی وسیع است و در فرصت های آتی بزودی به مردم عزیز بازگو خواهم کرد.
 • نماینده ورزقان اضافه کرد: این مسئله خیلی مهمی است که بنده در دوره نهم مجلس شورای اسلامی نیز آن را پیگیری کردم و مس سونگون مستقل شد و حتی هئیت مدیره ای نیز در این راستا تشکیل شد ولی در دوره ی دهم مجلس شورای اسلامی که توفیقی حاصل نشد بنده در خدمت مردم باشم صورت مسئله به کلی پاک شد و از بین رفت.
 • نماینده مردم ورزقان و خاروانا با اعلام اینکه جایگاه درست و واقعی مس سونگون توسط بنده ، رسانه ها، مسئولین دولت الخصوص مسئولین دولت جدید تبیین شده است، افزود: طی جلساتی که با رئیس جمهور ، وزرا ، معاونان رئیس جمهور و … داشتیم این مسئله را تبیین کرده ایم که معدن مس سونگون پتانسیل عظیمی در صنعت و اقتصاد ما است.
 • رئیس کمیته معدن مجلس شورای اسلامی گفت: از آنجائیکه معدن مس سونگون به تنهایی می تواند دو برابر تولید شرکت مس ، محصول تولید کند و برای اقتصاد و صنعت کشور آورده بیاورد، رئیس جمهور تصمیم گرفت در سفر به استان آذربایجان شرقی در اولین ساعت، عازم مجتمع مس سونگون شود و دستور استقلال شرکت مس آذربایجان را صادر کند. که نتایج این کار مهم، به مرور بیشتر احساس خواهد شد.
 • بخش دوم :
 • نماینده مردم ورزقان و خاروانا با بیان اینکه در سال ۹۱ ،هزینه ۵۰ کیلومتر برای احداث جاده خواجه ورزقان از مجمع ملی شرکت مس اخذ نموده ام که امروزه شاهد نتیجه این امر هستیم و مردم نیز از این اتوبان در حال حاضر از محور خواجه تا ورزقان استفاده می کنند .
 • و تیر ماه سال گذشته این مجوز را از ورزقان تا مرز به صورت کلی اخذ کردیم و شرکت ملی مس موظف است تا پایان این پروژه را تامین مالی کند و از مسئولین محترم شهرستان خواهشمندیم حمایت کنند تا این پروژه را عملیاتی کنیم ، این مجوز را ما از شرکت ملی مس اخذ نموده ایم
 • دکتر دهقانی اضافه کرد: در کنار این اعتبارات مختلفی که اخیراً محقق شده است و سالیان گذشته بر روی آن انجام داده ایم اخذ یک درصد عوارض آلایندگی و ۲۰ درصد حقوق دولتی بود که این هارا تحویل گرفتیم که در شهرستان تحقق پیدا کرده است و مبلغ ۲۱ و نیم میلیارد از این محل به شهرستان تخصیص یافته است ، و ۵۰ درصد آن در استان و ۵۰ درصد باقی مانده آن به شهرستان ورزقان منتقل شده است که در مقایسه با گذشته که این مبلغ صفر بود برای شهرستان مبلغ قابل قبولی است که در آینده این رقم افزایش پیدا خواهد کرد مهمترین اینکه ۱۵ درصد حقوق دولتی شهرستان بود که رقم بسیار بالایی هست که امسال با پیشنهاد بنده در مجلس شورای اسلامی مصوب شد که از امسال در شهرستان ورزقان محقق خواهد شد و یک مبلغ خیلی عظیمی هست و یک اتفاقی بزرگ و میمون در شهرستان ورزقان انجام می گیرد.
 • دکتر دهقانی بیان کرد: پروژه مهم بزرگی که امسال در شهرستان ورزقان تا پایان سال جاری در ورزقان به مرحله عمل خواهد رسید پروژه آبرسانی به روستاهای بخش مرکزی شهرستان ورزقان و نیز خود شهر ورزقان میباشد که در زلزله شهرستان ورزقان به مقدار ۳۰ روستا سپس ۶۰ روستا و هم اکنون به ۹۰ روستا از روستاهای شهرستان ورزقان آب رسانی خواهیم کرد تا مردم عزیز شهرستان ورزقان و روستاهای بخش مرکزی از مشکل آب شرب برای همیشه رهایی پیدا کنند ، که خط های انتقال این پروژه نیز در دست اجرا هستند . این پروژه پروژه ماندگار و بی نظیر در سطح کشور هست که به مقدار ۱۰۰ روستا در این طرح آب رسانی خواهد شد.
 • نماینده ورزقان و خاروانا ادامه دادند: سد حاجیلار نیز یک مشکل بزرگ بود که در سال ۹۸ و قبل از انتخابات از فهرست حذف گردیده بود که از منبع سفر ریاست جمهوری بود که به این سد تخصیص داده ایم ، و این سد نیز شروع کرده و کارهای خود را به اتمام می رسانند تا مخزن و پایاب خود را تکمیل کرده و به اتمام برساند و با اجرای پایاب این سد گلخانه‌ای به متراژ ۱۵۰۰ هکتار اجرا خواهد شد که در نوع خودش انقلاب محسوب می شود.
 • طرح های هادی در روستاهای شهرستان اجرا شده بودند که اکنون تمامی طرح های هادی روستاها با در نظر گرفتن ۷ میلیارد تومان در دست تحقیق و بررسی می باشند که در آینده شاهد گسترش محدوده های روستایی برای ایجاد محل سکونت بیشتر روستاها خواهیم شد .
 • نکته‌ی دیگر در مورد ۱۵۰ میلیارد تومان وام ۲ و ۴ درصدی موجود می باشد که دستور داده ایم تا این وام به صورت عادلانه در شهرستان ورزقان توزیع گردد و هیچ کسی مشکل وام نداشته باشد.
 • بحث دیگر در مورد جاده های روستایی شهرستان هستند که مبلغ قابل توجهی برای این پروژه در نظر گرفته‌ایم و برنامه‌های خوبی داریم و اکنون این پروژه ها در دست پیمان هستند و مقداری از آنها نیز در مرحله اجرا میباشند.
 • نکته های دیگر هم در مورد پوشش اینترنت همراه می باشد که مقرر کرده ایم تا یک سال آینده باید این مشکل در سرتاسر شهرستان ورزقان حل گردد و دیگر شاهد مشکل اینترنت در هیچ یک از ناحیه های شهرستان نباشیم
 • شهرک تخصصی مس نیز در سال‌های گذشته متوقف شده بود که بنده ۲ سال به دنبال این پروژه بوده‌ام و نهایتاً در دو سه هفته پیش و قبل از سفر رئیس جمهور در حضور فرماندار و استاندار محترم صورتجلسه جدید انجام گرفت و عده‌ای زمین و زمان را به هم دوخته بودند که این پروژه نباید در شهرستان ورزقان صورت پذیرد که جا دارد از استاندار محترم که شخصا به این امر ورود کردند و صورت جلسه را انجام دادند تقدیر و تشکر کنم .
 • شهرک اقامتی گردشگری مس نیز مشکلاتی داشت که نقریباً به اتمام رسید و تمامی مسائل حل شده است که حدود ۳۶۰۰ واحد ۵۰۰ متری در نظر گرفته شده است تا در شهرستان ورزقان انجام گردد .
 • مورد دیگری که در شهرستان ورزقان در دست انجام است احداث کمپ باشگاه فرهنگی ورزشی مس است که در دست پیمان است که این پروژه در خاورمیانه یک پروژه‌ی بی‌نظیر است.

توسط عزیزی

پایگاه اطلاع رسانی دکتر الهویردی دهقانی نماینده مردم شریف شهرستان ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پایگاه اطلاع رسانی دکتر الهویردی دهقانی » خلاصه ای از عملکرد دکتر دهقانی نماینده مردم شهرستان ورزقان و خاروانا در دو سال اخیر